Anasayfa / İnternet / Önerdiğim Chrome Eklentileri&Uzantıları
Önerdiğim Chrome Eklentileri&Uzantıları

Önerdiğim Chrome Eklentileri&Uzantıları

Sanırım biraz internet editörlüğü, sosyal medya yönetimi yapan herkes bir tarayıcıda eklenti kullanıyordur. Google’a olan düşkünlüğümden olsa gerek ben Chrome kullanıyorum ve bir sürü de eklenti. Ne zaman tarayıcı ekranımı yansıtsam bu eklentiler ve uzantılar sorulduğu için biraz eleyerek bunları bir blog yazısına toplayayım dedim.

Eye Dropper: Tarayıcıdaki bir görselden hızla renk kodu almak için kullanıyorum. Hafızasında çokça kodu tuttuğu için de favorim.

Buffer: Sosyal mecra yönetiminde en pratik bulduğum yardımcı site. Bir içeriği hızlıca programlayabilmek için kullanıyorum.

Take Webpage Screenshots Entirely: Bir web sayfasının tümünün görüntüsü almaya yarıyor.

Trello: İş, süreç yönetimi için Trello’yu kullanıyorum ve çok memnunum. O an hangi sayfadaysam onu bir kart haline getirmeme yarıyor.

Page Analytics: Google’ın ürettiği bir eklenti. Analytics’te yöneticisi olduğum sayfalarda kim nereyi daha çok tıklıyor onu görebiliyorum.

Google Keep Chrome Uzantısı: Favori not alma aracım, yazmıştım. Hangi sayfadaysam onu not olarak kaydedebiliyorum.

Grid Ruler: Ekran cetvelim. Hizalamak, boyutlandırmak için kullanışlı

Page Ruler: Seçtiğim aralığı px cinsinden hemen görmemi sağlıyor.

Google Spaces: Çok işlevsel bulduğum bir iletişim mecrası Spaces, yazmıştım. Herhangi bir sayfayı doğrudan bir “space”e gönderebiliyorum.

Multi-highlight: Bir sayfada birden çok kelimeyi highlight etmeye yarıyor. Çoklu anahtar kelimeyle makaleler üzerinde çalışırken çok işlevsel.

Instrumente: Çeşitli metin araçlarını barındırıyor. Büyük-küçük harf dönüştürme, Lorem Ipsum üretme, rastgele şifre yaratma gibi özellikleri var. Sık tıkladığım eklentilerden.

Cite This For Me: Bir web sayfası için hızla referans üretmeye yarıyor. APA, Chicago, Harvard, MLA biçimlerini destekliyor. Ama esas siteyi pek beğenmiyorum. Eklentisi ise işlevsel.

Text Tools: Yine düz metinle ilgili farklı işlevlere sahip. Hızlı kelime, karakter sayma, satır bölme en sık kullandığım işlevleri

One-click Save to Mendeley: Pek çok akademik veritabanındaki makaleyi doğrudan Mendeley’e kaydetmemi sağlıyor.

Google Tasks: Günlük yapılacaklar listesini Google Task içinde tutuyorum. Bu eklenti ile hızlıca Chrome’dan ulaşabiliyorum.

Google Takvim: Google Takvim’e tek tıkla ulaşmak için. Hem iş, hem gündelik randevuları burada tutuyorum.

bit.ly: URL kısaltmak için kullanılan bit.ly. Tek tıkla o an bulunduğunuz sayfanın kısa adresini üretebiliyorsunuz.

Bu eklentilerden bir kısmı işinize yarayacaktır. Düşüncelerinizi ve başka önerdiğiniz eklentiler varsa onları yorum bölümüne yazarsanız çok sevinirim. Unutmadan bu eklentileri kullanmam onlara kefil olduğum anlamına gelmez. Bir soruna sebep olurlarsa sorumlusu onlardır :) Bazen bir eklenti yükleyince başka bir eklentinin çalışmasını bozabiliyor. Öyle bir sorun olursa geliştiricilerle temasa geçebilirsiniz.

2 yorum

  1. hocam ben yusuf… eğitimlerinizle çokşey öğrendim. hem dernek hayatım hem iş hayatımda sürekli kullandığım şeyler oldu. bunlarda çok iyi görünüyor. anadoludaki dernekleri desteklediğiniz için teşekkür etmek istedim. bilginizi paylaştığınız için emeğinize sağlık…

  2. çok teşekkürler yusuf. her zaman elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. kolaylıklar, selamlar…

Scroll To Top