Anasayfa / İnternet / Hayatınızı Değiştirecek Yönetim Aracı Kanbanchi
Hayatınızı Değiştirecek Yönetim Aracı Kanbanchi

Hayatınızı Değiştirecek Yönetim Aracı Kanbanchi

STÖ’ler, makale yazan, düzenli blog tutanlar, iş paylaşımında sorun yaşayanlar… Her tür süreç yönetiminde dijital yardımcımız Kanbanchi var. İnternet üzerinden herhangi bir işi koordine etmek için onu kullanabiliriz.

kanbanchi iconSivil toplum örgütleri pek çok başka örgütlenme gibi proje, kampanya, savunuculuk süreçlerinde kendi içindeki organizasyonu güçlendirmek için yeni araçlara ihtiyaç duyuyor. Bu konuda aslında şirketlerin kullandığı pek çok yazılım var. Hepsinin de kesinlikle mükemmel özellikleri var, yetenekliler. Ancak bir STÖ’deki iş akışını iş dünyasıyla bire bir eş tutmak, tüm bu özellikleri kapsayacak şekilde çalışmaya kalkmak her zaman iyi neticeler vermiyor. Üstelik çoğunlukla ücretli olan bu yazılımlar için kaynak bulmak da mümkün olmuyor.

Makale veya tez yazarken farklı not alma sistemleri geliştirmeye çalışmama rağmen Kanban sistemi kadar rahat ettiğim bir yöntem görmedim. Hele iki kişi bir makale üzerinde çalışıyorsanız belli bir not prensibi geliştirip Kanbanchi üzerinden işi yürütebiliyorsunuz.

Aslında nerede iş bölümü gerekiyorsa Kanbanchi süreci, projeyi yönetmek için işlevsel bir dijital araç. Bu yüzden kendi gündelik işlerim dahil, farklı örgütlenmeler içinde kullandığım, küçük gruplar için ideal Kanbanchi’yi tanıtmak istedim.

Kanbanchi, Google Drive üzerinden çalışan, yani bulutta depolanan her yerden erişebildiğiniz bir yönetim aracı. Bir Japon icadı olan Kanban sistemi üzerine kurulu. Yani iş sütunları ve onların altında bulunan kartlar var. İyisi mi şu videoya bir göz atalım:

Gördüğünüz gibi Planlanan, Yapılmakta Olan ve Biten diye üç sütun bulunuyor. Bu sütunların adlarını değiştirebilir, sayısını arttırabilirsiniz. Bu üçlü ayrım yeterince pratik. Dilerseniz istediğiniz kişileri bir Google Dokümanını paylaşır gibi bu “dashboard”a ekleyebilirsiniz. Böylece bu sayfada beraberce çalışabilirsiniz. Her sütunun altına açtığınız kartlara görsel ekleyebilir, Google Drive’dan ortak çalışma dosyaları iliştirebilirsiniz. Her karttaki işi birine veya daha çok kişiye atamak (assign) mümkün. Size atanmamış da olsa o karta yorum yapmanız, düzenlemeniz de olası. Kartları rahatlıkla videoda da gördüğünüz gibi sütunlar arasında taşıyabiliyorsunuz.

notes-1014547_640Farklı renk etiketlerini farklı iş tanımları için kullanmak, Kanbanchi’deki değişiklikler hakkında mail almak, bir karttaki işe bitiş tarihi koymak, Google takviminize eklemek gibi hayatınızı çok çok kolaylaştıracak özellikler de var.

Kanbanchi’yi sistemli bir şekilde kullandığınızda örgüt içi e-posta yazışmalarınız neredeyse ortadan kalkacaktır. Atılan dosyaları tek bir yerde görecek, kartlar içinde arama yaparak tüm süreçleri tek bir ekrandan yönetebileceksiniz. En iyi yanı ücretsiz sürümün tüm ihtiyaçlarınızı görüyor olması.

Trello, Kanban Flow gibi benzerlerini de denemiş birisi olarak Google Drive’a tam entegrasyonu sebebiyle Kanbanchi’nin hepsinden ayrılan daha üstün bir yanı olduğunu düşünüyorum. Base Camp, Asana gibi yazılımlarla kıyaslarsak basitliği ile fark attığını söyleyebilirim. Bir STÖ’ye Asana öğretmek veya Kanbanchi öğretmek arasındaki zorluklar kıyaslanamaz bana sorarsanız.

Henüz mobil konusunda yeterince iyi olmaması ve Türkçe dil desteği bulunmaması dışında bir sorun yok. Sitesindeki “Case Study” bölümünü incelemenizi de öneririm. Size ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz. :)

3 yorum

  1. tam aradığım şeymiş. çok teşekkür ederim tanıtım için… sitenizin benzeri çok az.

Scroll To Top