Anasayfa / İnternet / Drag, Gmail’i Organize Ediyor
Drag, Gmail’i Organize Ediyor

Drag, Gmail’i Organize Ediyor

Google’ın en üstün yanlarından birisi üçüncü taraf uygulamalara izin vererek hemen tüm servislerini çok daha farklı konularda kullanabilmemiz. Özellikle Drive’a eklenen servislerle PDF birleştirmeden imaj düzenlemeye varan bir sürü hizmeti kullanabiliyoruz. Gmail içinde de çalışabilecek Chrome eklentileri var. Son günlerde işlerimi çok kolaylaştıran, gelen kutumu mükemmel bir şekilde organize eden Drag uygulamasından söz etmek istiyorum.

Drag, Gmail’in içine yerleşerek basit bir açma-kapama anahtarıyla gelen e-postaları Trello’dakine benzer şekilde Kanban kart sistemine dönüştürmemizi sağlıyor. Mükemmel bir şekilde e-postalarınızı organize ediyorsunuz. Yani Gelenler “To Do (Yapılacaklar)”, “Doing (Yapılmakta Olanlar) ve Done (bitenler) başlıklarının altına toplanıyor. İstediğiniz maili sürükleyerek diğer liste altına alabiliyorsunuz. Benim gibi günde 100 civarında e-posta alan ve çoğuyla ilgili bir aksiyonda bulunması gereken birisiyseniz bu yıldızlamakla, anımsatıcı kurmakla çözülmüyor. Ancak bu sistemle işlerimi hiyerarşik sıraya sokabiliyorum.

Drag hala gelişmekte olan ve şimdilik ücretsiz bir yapı. İleride freemium yanında ücretli sürüm de olacak. Yine aklınıza ilk gelen kendi listelerinizi oluşturmak planlanan işlerden birisi. Önerilerinizi buradaki Trello Board ile Drag ekibine iletebilirsiniz.

Pek çok başka Gmail eklentisi gibi etiketleri kullanarak bu listeleme işlerini yapıyor. Böylelikle mobilde de ilgili etiketlere ulaşarak e-postaları takip edebilirsiniz, ama şimdilik bir Masaüstü Chrome eklentisi.  Yine şimdilik tek hesaba kuruluyor. gmail.com uzantılı adreslere kurabileceğiniz gibi Google Business, Google Non-Profit gibi hesaplara da kurabilirsiniz. Böylelikle e-posta atlamak için bahaneniz kalmayacak :)

Drag’a buradan kaydolabilirsiniz.  Açılan sayfada”Add to Chrome” butonuna tıklamanız yeterli olacak. (Linkte bir referans kodu var, bununla bazı yeni özellikleri test edenlerden birisi olabileceğim). Benzer araçlar varsa önerirseniz çok sevinirim.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top